Luo PDF

Taitaja2014-tapahtuman ohjelma

Muutokset mahdollisia. Päivitämme ohjelmaa tarpeen mukaan. 

Maanantai 7.4.2014

9.00-17.00       
Kilpailijoiden, kilpailuhuoltajien, tuomarien ja joukkueenjohtajien akkreditointi

10.30-14.00     
Lounasaika Koo-Kuppila                                                                                                                     
Kampus 1, Ståhlberginkatu 4 B

13.00-14.30    
Taitaja2014-avajaiset
Lahden Urheilu- ja messukeskus, Areena

15.00-17.00    
Kilpailijoiden, tuomareiden ja lajitoimijoiden yhteistoiminta-aika
Lajialueet

16.00-17.00     
Juryn, joukkueenjohtajien ja kilpailuhuoltajien palaveri
Lahti Halli kokoustila Sulkumestari (E-hallin alakerta)

 

Tiistai 8.4.2014

8.30-17.00       
Taitaja2014 –ammattitaidon SM-kilpailut, 1. kilpailupäivä
Lajialueet

8.30-12.00       
Sisäänpääsy ja opintopolut vain VIP8-päivän koululaisryhmille
Lajialueet

8.30-17.00      
Tee perässä –pisteet: kokeile omia taitojasi!
Lajialueet ja Tee perässä -areena

9.30-12.00      
Ammatillisen koulutuksen suurseminaari - Maailman osaavin kansa 2020
Areena (A-halli)

12.00-17.00
Yleisöllä vapaa pääsy kilpailualueelle. VIP8-päivä koululaisryhmille jatkuu.
Lajialueet

14.00-15.00    
Juryn ja joukkueenjohtajien tapaaminen
Lahti Halli kokoustila Sulkumestari (E-hallin alakerta)

13.00-15.00     
Toppkompetens inom yrkesutbildningen
Ståhlberginkatu 4A, auditorio

17.00-19.00     
VIP-tilaisuus kansainvälisille vieraille
Lahti Hallin kokoustilat (E-hallin alakerta)

18.00-20.00    
Lahden kaupungin vastaanotto (kutsuvieraille)
Lahden kaupungintalo

18.00-20.30    
Kansainvälisten vieraskilpailijoiden illanvietto
Fellmannin puisto

 

Keskiviikko 9.4.2014                

8.30-17.30       
Taitaja2014 –ammattitaidon SM-kilpailut, 2. kilpailupäivä
Lajialueet        

8.30-17.30      
Tee perässä -pisteet: Kokeile omia taitojasi!
Lajialueet ja Tee perässä -areena

8.30-16.00       
Taitaja9-loppukilpailu
Lahden Urheilu- ja messukeskus, Areena

8.30-17.30
Yleisöllä vapaa pääsy kilpailualueelle.
Lajialueet

8.30-11.45      
International seminar - Workbased Learning as a Sustainable Practice in Vocational Education and Training
Lahti Halli seminaaritila Kippari (E-hallin alakerta)

9.30-10.30      
Juryn ja joukkueenjohtajien tapaaminen
Lahti Halli Sulkumestari (E-hallin alakerta)

12.30-15.00    
Seminaari peruskouluväelle - Hyppyrin nokalla – Maailman osaavin peruskoulu 2020
Lahti Hallin seminaaritila Kippari (E-hallin alakerta)

19.00-21.00     
Kaveri-ilta (kilpailijoille ja tukitiimiläisille)
Lahden Urheilu- ja messukeskus, Areena

19.00-24.00    
Ilta Lahessa (Taitaja-toimijoille ja kansainvälisille vieraille) Illalliskortti 25 €
Ravintola Fellmannia, Kirkkokatu 27

 

Torstai 10.4.2014

8.30-13.00
Taitaja2014 –ammattitaidon SM-kilpailut, 3. kilpailupäivä
Lajialueet

8.30-13.00
Tee perässä -pisteet: Kokeile omia taitojasi!
Lajialueet ja Tee perässä -areena

8.30-13.00
Opintopolkuja koululaisryhmille
Lajialueet

8.30-13.00
Yleisöllä vapaa pääsy kilpailualueelle.
Lajialueet

8.00-11.30
TOP-koutsi -hankkeen päätösseminaari - Osaajat esiin
Lahti Halli seminaaritila Kippari (E-hallin alakerta)

9.30-10.30
Juryn ja joukkueenjohtajien tapaaminen
Lahti Halli kokoustila Sulkumestari (E-hallin alakerta)

15.00-16.00
Palkintojenjako lajialueilla
Lajialueet

17.00-19.00
Taitaja2014-päättäjäiset
Lahden Urheilu- ja messukeskus, Areena