Skapa PDF

Semifinaler

Semifinalanmälan sker 1-31.10.2013. Semifinalerna inför Mästare2014 arrangeras 9-20.12.2013 (veckorna 50-51) samt 2-17.1.2014 (veckorna 1-3). Grenvisa tidtabeller och info uppdateras vartefter i tabellen nedan, samt på denna Semifinal-sida på de grenvisa undersidorna. MOBILANVÄNDARE OBS. Tyvärr syns inte tabellen på korrekt sätt i mobiltelefoner. Öppna huvudsidan och gå till ifrågavarande grens för att kontrollera informationen.

Anmälda till semifinalerna i Mästare2014

Semifinalmaterial


Gren Semifinal-
koordinator,
läroanstalt
Koordinatorns
telefonnummer
och e-post adress
Begränsning av antal
tävlande/läroanstalt
Tidpunkt Tävlingsplats Resultat
101 Fordonsmekanik Sami Nikkilä
Raision ammattiopisto
044 705 7625
sami.nikkila
@raseko.fi
Inga begränsningar 

Kvaltävling
3.12.2013

Semifinal
9.-10.1.2014 
  Finalister
102 Bilskadereparation Hermanni Salonen
Turun ammatti-
instituutti  
044 907 3075
hermanni.salonen
@turku.fi 
Två tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalten 
8.-9.1.2014  Turun ammatti-
instituutti

Hamppukatu 2
20740 TURKU 
Finalister
103 Billackering Petri Keltaniemi
Keudan ammattiopisto
050 415 0680
petri.keltaniemi@keuda.fi 
  7.2.2014  ColorNET Oy
Huurrekuja 1
04360 TUUSULA 
Finalister 
104 Transportlogistik  Marko Hallisto
Turun ammatti-
instituutti 
050-520 4304
marko.hallisto@turku.fi  
En tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalten 
14.-15.1.
2014 
Loimaan ammatti-
ja aikuisopisto

Hämeentie 238
32200 LOIMAA 
Finalister
105 Användning av skogsmaskin
Jani Kujansuu
Livia-Winnova 
044 455 8017
jani.kujansuu
@winnova.fi  
Två tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten   10.12.2013 

Jämsän ammattiopisto
Metsäoppilaitoksentie 14
42300 JÄMSÄ

Oulun seudun ammattiopisto
Taivalkosken yksikkö
Jokijärventie 2
93400 TAIVALKOSKI

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Prisma Pori Mikkola
Itäkeskuksenkaari 6
28130 PORI

 Finalister
201 CAD-planering  Tiina Lakanen,
Salon seudun
ammattiopisto
044 770 4401
tiina.lakanen@sskky.fi
 
 Inga begränsningar  Januari 

Salon seudun
ammattiopisto,
Venemestarin-
katu 35,
24240 SALO

Harri Hassinen
044-770 4412
Salon seudun
ammattiopisto
Mariankatu 29
24240 SALO

Jouko Raappana
040-510 6472
Ammattiopisto
Lappia
Keskikatu 69
95400 TORNIO

Finalister 
202 Tryckteknik Jukka Tuokko
Turun ammatti-
instituutti  
044 907 3983
jukka.tuokko@turku.fi
Inga begränsningar 14.-15.1.
2014 

Turun ammatti-instituutti
Kukkulakuja 3

20100 TURKU

Tampereen seudun ammattiopisto
Hepolamminkatu 10
33720 TAMPERE

Finalister
203 Planering av trycksaker
Mika Uusitupa
Turun ammatti-
instituutti  
040 143 9153
mika.uusitupa@turku.fi  
Inga begränsningar  15.1.2014 

Turun ammatti-instituutti

Kukkulakuja 3,
20100 TURKU

Finalister 
204 Databehandling Jouni Koivukangas
Turun ammatti-
instituutti 
044 907 3878
jouni.koivukangas
@turku.fi 
Inga begränsningar  14.1.2014 

Turun ammatti-instituutti,

Kellonsoittajan-
katu 9-11
20500 TURKU

Finalister
205 Datorer och nätverk Marianna Virtanen
Turun ammatti-
instituutti 
044 907 3141
marianna.virtanen
@turku.fi 
Inga begränsningar  16.1.2014 

Turun ammatti-instituutti

Kukkulakuja 3
20100 TURKU 

Finalister
206 Produktion av webbsidor   Tapio Kattainen   050 355 1706
tapio.kattainen
@businesscollege.fi  
Inga begränsningar  15.1.2014 

Suomen Liikemiesten
kaupaopisto,
ICT Campus

Hattulantie 2
00511 HELSINKI 

Finalister
301 Kundbetjäning och försäljning Elina Siivonen
Uudenkaupungin
ammatti- ja aikuisopisto Novida

 
050 307 6557
elina.siivonen@lskky.fi  
Fyra tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalten 

Loimaaa
16.1.2014

Espoo
16.1.2014

Vantaa
17.1.2014

Jyväskylä
16.1.2014

Elina Siivonen
Uudenkaupungin 
ammatti- ja aikuisopisto Novida
Loimaan Prisma
Aleksis Kivenkatu 7
32200 LOIMAA

Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia
Terho Moisio
Prisma Olari
Komeetankatu 2
02210 ESPOO

MERCURIA
Kauppiaitten kauppaoppilaitos
Heli Juntunen
Prisma Jumbo
Vantaanportinkatu 3
01510 VANTAA 

Jyväskylän ammattiopisto
Antti Ritvonen
Prisma Seppälä
Ahjokatu 7
40320 JYVÄSKYLÄ

Finalister 
302 Frisering  Pia Kiikeri   044 770 4423
pia.kiikeri@sskky.fi 
Två tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalten 
18.12.2013 

Salon seudun
ammattiopisto

Mariankatu 20
24240 SALO 

Finalister
303 Skönhetsvård  Annikka Tuomi
Turun ammatti-instituutti  
044 907 3754
annika.tuomi@turku.fi  
Två tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalten 
15.1.2014 

Turun ammatti-
instituutti

Aninkaistenkatu 7
20100 TURKU 

Finalister
304 Blomsterbinderi  Kirsi Vesalainen
Ammattiopisto Livia  
 050 440 1594
kirsi.vesalainen@livia.fi 
Inga begränsningar  14.1.2014 

Ammattiopisto Livia

Tuorlantie 1
21500 PIIKKIÖ

Finalister 
305 Närvårdare 

Anni Launonen
Stadin ammattiopisto

Pirjo-Riitta Ruohonen
Kirsi Hellman-Suominen
Turun ammatti-instituutti 

040 334 0033
anni.launonen@edu.hel.fi

044 907 3471
pirjo-riitta.
ruohonen@turku.fi

044 907 3977
kirsi.hellman-suominen
@turku.fi

Tävlingspar/ verksamhetsort
inom läroanstalten  
15.1.2014 

Stadin ammattiopisto,
Hyvinvoinnin toimiala,
Vilppulantien toimipaikka, 
00099 HELSINKI

Turun ammatti-
instituutti
Uudenmantie 43
20720 TURKU
Finalister
306 Rengöringsservice  Seija Lehmus
Turun ammatti-
instituutti 
040 183 4478
seija.lehmus@turku.fi 
Inga begränsningar  15.1.2014 

Turun ammatti-
instituutti

Tommilankatu 24
20300 TURKU 

Finalister 
307 Klädsömnad Maarit Toivola
Turun ammatti-instituutti 
044 907 3928
maarit.toivola@turku.fi  
Inga begränsningar  16.1.2014 

Turun ammatti-
instituutti

Aninkaistenkatu 7
20100 TURKU

Finalister
308 Dekoration Marjo Koli-Lehto
Salon seudun
ammattiopisto  
044 770 4272 
marjo.koli-lehto@sskky.fi 
Två tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalten 
14.1.2014 

Salon seudun
ammattiopisto,
Venemestarinkatu 39 
24240 SALO 

Mira Lahtinen 
Etelä-Savon
ammattiopisto
MIKKELI

Finalister
309 Hästskötsel Anna Pajanen
Axxell
Utbildning ab 
044 739 7311
anna.pajanen@axxell.fi 
Tre tävlande / verksamhetsort
inom läroanstalten
14.1.2014 

Axxell Brusaby

Brusabyntie 2
25700 KEMIÖ

Finalister
310 Företagsamhet Tarja Moisio-Rannikko
Loimaan ammatti-
ja aikuisopisto 
044 090 1291
tarja.moisio-rannikko
@lskky.fi 
Inga begränsningar  9.1.2014 

Loimaan ammatti-ja aikuisopisto,
Turuntie 31
32200 LOIMAA

Tampereen seudun
ammattiopisto
Seppo Pylvänäinen

Ylä-Savon
koulutuskuntayhtymä
Tero Rönkä,

Omnian ammattiopisto
Tuula Kurkisuo-Stolpe
046 851 3643

Vaasan ammatti-opisto
Carola Holmlund,

Suomen Liikemiesten
kauppaopisto
Pirkko Peiponen

Kouvolan seudun
ammattiopisto
Markku Aunola

Oulun seudun
ammattiopisto
Päivi Toivari 

Finalister
311 Djurskötare Taru Tukia (Mäenpää)
Ammattiopisto Livia 
050 430 6628
taru.tukia@livia.fi 
Två tävlande /
verksamhetsort inom läroanstalten 
14.1.20014 

Axxell Brusaby
Brusbabyntie 2
25700 KEMIÖ

Ylä-Savon ammattiopisto
Johanna Virtanen/ 040 079 8523
Peltosalmen yksikkö

Kotikyläntie 254
74150 IISALMI
Finalister
312 Turism Matti Simi
Oulun seudun
ammattiopisto  
matti.simi@osao.fi  Två tävlande /
verksamhetsort inom läroanstalten 
 
 9.1.2014  Lapin matkailuopisto, Levi-instituutti
Jani Vaattovaara, 040 721 1345
Valtatie 82
99100 KITTILÄ

Porvoon ammattiopisto
Anneli Sagulin,
0400 360 569
Aleksanterinkatu 20
06100 PORVOO

Tredu Tampereen seudun ammattiopisto
Pirkko Karvonen,
040 711 5390
Santalahdentie 10
33230 TAMPERE
Finalister 
313 Ekonomiförvaltning Jyrki Rahikainen
Koulutuskeskus Salpaus  
044 582 0566
jyrki.rahikainen
@salpaus.fi 
Lagtävling (2 tävlande/lag).
Inga begränsningar
gällande antal
deltagande lag.  
15.1.2014   Koulutuskeskus Salpaus
Kauppa ja hallinto
Ståhlberginkatu 4 A
15110 Lahti 
 
Finalister
401 Möbelsnickare Harry Kankare
Turun ammatti-
instituutti  
044 907 3060
harry.kankare@turku.fi 
En tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalten 
15.1.2014 

Turun ammatti-instituutti
Hamppukatu 2
02010 TURKU

Lapin ammattiopisto
Juha Suomalainen / .0207984132
Jokiväylä 9 
96300 ROVANIEMI

Luksia Länsi-Uudenmaan ammattiopisto
Vesa Kupila / 044 369 6343
Ojakkalantie 6 
03100 NUMMELA

Saimaan ammattipisto Sampo
Vesa Markkanen / 040 539 9793
Koulukatu 5
55120 IMATRA

Finalister
402 Ventilationsinstallation Egert Viitala
Turun ammatti-instituutti  
044-907 3941
egert.viitala@turku.fi 
Inga begränsningar  31.1. -
1.2.2014 
Turku
Rakennusmessut  
Finalister 
403 Stenarbete Oliver Steller
Koulutuskeskus
Salpaus 
oliver.steller@salpaus.fi   Inga begränsningar    Koulutuskeskus
Salpaus


Vipusenkatu 3
15220 LAHTI 
Finalister
404 Målning och tapetsering Kirsti  Salo
Turun ammatiopistosäätiö 
041 549 8012
kirsti.salo@taos.fi  
En tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalten 
12.12.2013  

Turun ammatti-
opistosäätiö

Teijonkatu 5
20750 TURKU

Finalister
405 Rörläggning Aulis Vieno
Turun ammatti-instituutti  
044 907 3182
aulis.vieno@turku.fi 
Två tävlande /
verksamhetsort inom läroanstalten 

Turku
14.-15.1.2014

Kemi
16.-17.1.2014 

Turun ammatti-
instituutti
Hamppukatu 2
02010 TURKU 

 

Ammattiopisto Lappia
Tietokatu 2
94600 KEMI 
Finalister
406 Elinstallation Seppo Moisio
Turun ammatti-instituutti  
050 428 3157
seppo.moisio@turku.fi  
En tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalten 
14.1. och 15.1.2014   

Turun ammatti-
instituutti
Kukkulakuja 3
20100 TURKU 

Markku Räty,
Pohjois-Karjalan ammattiopisto
Joensuu,
80101 JOENSUU

Finalister 
407 Husbyggnad, timmermansarbete Mika Rekola
Raision seudun
ammattiopisto  
mika.rekola@raseko.fi  En tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalten

Om antalet startande
grupper är 3 eller
fler så får två tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalten
delta 

14.1.2014

Ammattiopisto Lappia
Kari Höynälä, 040 5874940
Etappitie 4, 95400 TORNIO

Etelä-Savon Ammattiopisto / Juvan rakennusosasto
Olli Kosonen, 044 7115943
Tirrolantie 7, 51900 JUVA

Tampereen seudun ammattiopisto / Kangasalan rakennusosasto
Timo Jokinen, 050 3284788
Sahalahdentie 22, 36270 KANGASALA

Salon seudun ammattiopisto
Jouni Leppälä, 044 7704424
Mariankatu 20, 24240 SALO

Finalister 
408 Husbyggnad, murning och plattsättning  Jyrki Johansson
Raision seudun koulutuskuntayhtymä (Raseko)
044 705 7641
jyrki.johansson
@raseko.fi
Två tävlande /
verksamhetsort inom läroanstalten
16.1.2014

Jyväskylä ammattiopisto
Hannu Korhonen, 040 341 5544
Viitaniementie 1 E, JYVÄSKYLÄ

Etelä-Savon Koulutuskuntayhtymä / Pieksämäen rakennusosasto
Hannu Toivanen, 050 448 5540
Kuusitie 41, PIEKSÄMÄKI

Raision Seudun Koulutuskuntayhtymä/ Raisio ammattiopisto
Mika Aaltonen, 044 705 7642
Eeronkuja 3 , RAISIO

OPTIMA
Johan Sulkakoski, 044 721 5217
Puutarhakatu 30
68600 PIETARSAARI
Finalister 
410 Anläggning av grönområde Hannu Haapamäki
Ammattiopisto Livia  
050 303 9802
hannu.haapamaki
@livia.fi 
Två tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalten
14.1.2014 

Ammattiopisto Livia

Tuorlantie 1
21500 PIIKKIÖ

Finalister
501 Konditor Kristiina Lehto
Turun ammatti-
instituutti  
044 907 3901
kristiina.lehto@turku.fi  
Två tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalten 
14.1.2014  

Turun ammatti-
instituutti
Aninkaistenkatu 7
20100 TURKU

Sirpa Heinonen
Ammattiopisto
Lappia
Urheilukatu 6
95400 TORNIO 

Finalister 
502 Restaurangkock Daniel Lemberg
Turun ammatti-instituutti  
040 181 3988
daniel.lemberg@turku.fi 
Inga begränsningar  14.1.2014  

Turun ammatti-
instituutti

Lemminkäisen-
katu 18 D
20540 TURKU

Finalister 
503 Cateringkock Maija-Leena
Haapa-alho
Naantalin ammattiopisto  
044 705 7551
maija-leena.
haapa-alho@raseko.fi  
Två tävlingspar /
verksamhetsort
inom läroanstalten 

 

Raisio
14.1.2014

Riihimäki
16.1.2014

Seinäjoki
14.1.2014

Kuopio
14.1.2014

Tampere
15.1.2014

Pietarsaari:
16.1.2014

Raision ammattiopisto
Eeronkuja 3,
21200 RAISIO

Riihimäki

Koulutuskeskus Sedu
Minna Luomanen / 040 868 0735
Törnäväntie 24 (koulutalo)
60200 SEINÄJOKI

Savon ammatti- ja aikuisopisto
Matkailu-, ravitsemis- ja talousala
Anne Salmela / 044 785 3232
Sammakkolammentie 2
70201 KUOPIO

Tampereen seudun ammattiopisto, Tredu
Marja Tiainen / 040 801 6048
Santalahdentien toimipiste
Santalahdentie 10, 33230 TAMPERE

Optima, Kerstin Ström, 0503627572
Puutarhankatu 30, 68600 PIETARSAARI

Finalister 
504 Servitör Vuokko Lindström
Turun ammatti-instituutti  
040 189 6937
vuokko.lindstrom
@turku.fi  
Två tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalten 
15.1.2014  

Turun ammatti-instituutti,
Lemminkäisenkatu 18 D

20540 TURKU 

Koulutuskeskus Salpaus, Kulinaaritalo
Svinhufvudinkatu 6
15110 LAHTI

Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia

Savon ammatti- ja aikuisopisto
KUOPIO

Finalister
601 Automation Jukka Palin
Salon seudun
ammattiopisto  
044 770 4269
jukka.palin@sskky.fi 
Inga begränsningar  10.-12.1.
2014  

Salon seudun ammattiopisto,

Venemestarinkatu 35
24240 SALO

Finalister
602 Elektronik Raimo Mäkelä
Salon seudun
ammattiopisto 
044 770 4295
raimo.makela
@sskky.fi  
Inga begränsningar   15.1.2014
Reservdag 16.1.2014

Salon seudun ammattiopisto,

Venemestarinkatu 35
24240 SALO

Finalister
603 Maskinbearbetning Pekka Suominen
Turun ammatti-
instituutti  
040 181 2704 
pekka.suominen@turku.fi 
Två tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalten 

9.-13.12.
2013 

Reservdatum
16.12.2013 

Turun ammatti-instituutti
Hamppukatu 2
02010 TURKU 

Hannu Pirkalaniemi
050 302 5523
Tampereen seudun ammattiopisto
Kankaantaankatu 4
37100 NOKIA 

Veli-Matti Hauta
040 586 7975
Vaasan ammattiopisto
Sepänkyläntie 16 6
5100 VAASA

Jarmo Tapaninen
044 711 5931
Etelä-Savon ammattiopisto
Otavankatu 4
50100 MIKKELI

Jarkko Ruotsalainen
040 177 8536
Ylä-Savon ammattiopisto
Asevelikatu 4
74100 IISALMI

Jari Lehtonen
040 126 4823
Omnian ammattiopisto
Upseerinkatu 11
02600 ESPOO

Finalister
604 Laborant Sonja Kannisto
Turun ammatti-
instituutti  
044 907 3935
sonja.kannisto@turku.fi  
Inga begränsningar  15.-16.1.2014 

Turun ammatti-instituutti

Kukkulakuja 3
20100 TURKU 

Finalister
605 Plåt och svetsning Jorma Mörsky
Loimaa ammatti-
ja aikuisopisto  
044 090 1216
jorma.morsky@lskky.fi 

två tävlande /
verksamhetsort inom läroanstalten

11.-12.12.
2013  
Jyväskylän ammattiopisto
Viitaniementie 1C
40100 Jyväskylä

Keuda
Sarviniitynkatu 9
04200 Kerava

Ammattiopisto Lappia
Tietokatu 2
94600 Kemi

Loimaan ammatti- ja aikuisopisto
Myllykyläntie 8
32200 Loimaa

Koulutuskeskus Sedu
Törnäväntie 24
60200 Seinäjoki

Savon ammatti- ja aikuisopisto
Osmajoentie 28
78210 Varkaus

Finalister
606 Mekatronik Jyri Tulonen
Turun ammatti-
instituutti 
044 907 3900
jyri.tulonen@turku.fi  

två tävlande /
verksamhetsort inom läroanstalten

8.-10.1.
2014  

Turun ammatti-instituutti

Hamppukatu 2
20740 TURKU

Finalister 
607 Maskinmontering och underhåll Veikko Koivukangas
Turun ammatti-
instituutti 
050 407 1525 
veikko.koivukangas
@turku.fi 

fyra tävlingen i par /
verksamhetsort inom läroanstalten

14.-16.1.
2014  
Turun ammatti-instituutti 
Hamppukatu 2
20100 TURKU

Savon ammatti- ja aikuisopisto
Presidentinkatu 3
70100 KUOPIO
 
Oulun seudun ammattiopisto
Kaukovainion yksikkö, tekniikka
Kotkantie 2 A
90250 OULU
Finalister
  MästarePLUS             
Artesan Anne Hautala
Bovalius - ammattiopisto 
0400 206 700
anne.hautala@bovalius.fi
Två tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalt en 
15.1.2014 

Bovallius- ammattiopisto

Keskussairaantie
JYVÄSKYLÄ
Finalister
Kundbetjäning och försäljning  Nina Tamminen
Bovallius-ammattiopisto
040 900 0059
nina.tamminen
@bovallius.fi
Tre tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalt en 
15.1. och 16.1.2014

Bovallius- ammattiopisto

Vähäheikkiläntie 50
20810 TURKU

Finalister
Fastighetsservice Mika Öhberg
Bovalius-ammattiopisto
040 900 0049
mika.ohberg
@bovallius.fi
Två tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalt en 
14.1.2014

Bovallius -ammattiopisto

Vähäheikkiläntie 50
20810 TURKU

Finalister
Rengöringsservice  Marja-Riitta Salonen
Bovallius-ammattiopisto
040 900 0031
marja-riitta.salonen
@bovallius.fi
Två tävlande /
verksamhetsort
inom läroanstalt en 
16.1.2014 

Bovallius- ammattiopisto

Vähäheikkiläntie 50
20810 TURKU
Finalister